VI Dzień Odkrywców - interaktywny piknik wiedzy w Rzeszowie

W sobotę 13 czerwca 2015 r. grupa pracowników IFJ PAN zaprezentowała serię pokazów
w ramach Dnia Odkrywców – czyli 6. Interaktywnego Pikniku Wiedzy - organizowanego przez Stowarzyszenie Explorer od 2008 roku wydarzenia o krajowej już renomie, którego celem jest popularyzacja nauki i techniki oraz promowanie interaktywnych metod edukacyjnych.

Erazm Dutkiewicz, Katarzyna Mazurek, Stanisław Kwieciński oraz Katarzyna Szufa prezentowali gościom Pikniku doświadczenia z plazmą, elektrycznością, promieniowaniem elektromagnetycznym oraz omawiali podstawowe zagadnienia związane z promieniotwórczością naturalną.
Należy zaznaczyć, że większość doświadczeń została opracowana przez naszego doktoranta Pawła Janowskiego, niestrudzonego popularyzatora fizyki.

Dołączyła do nas w tym roku pani Katarzyna Odynokow, która zadbała o to, by każdy odwiedzający nas Gość otrzymał mały upominek kojarzący się z Instytutem Fizyki Jądrowej PAN a laureaci organizowanych ad hoc konkursów, pytań i quizów wyszli obdarowani książkami. Szczególną popularnością cieszyły się broszura z doświadczeniami „Nowe Laboratorium Wiktora. Sztuczki dla dzieci (i dorosłych)” oraz zbiór felietonów „Teleobiektyw. Spojrzenie na naukę” – oba wydawnictwa autorstwa redaktora Wiktora Niedzickiego.

Namiot nasz, stojący na skrzyżowaniu dwóch głównych traktów, odwiedziło kilkaset osób. Udzieliliśmy kilku wywiadów dla Radia Rzeszów i otrzymaliśmy gorące zaproszenie do powrócenia za rok.

Galeria zdjęć »


Stanisław Kwieciński i Katarzyna Odynokow