19. Piknik Naukowy - Światło!

 Galeria zdjęć »

9 maja 2015 r. na terenie Stadionu Narodowego w Warszawie, kilkudziesięcioosobowa grupa reprezentująca Konsorcjum Naukowe Energia-Materia-Przyszłość przygotowała zestaw doświadczeń i pokazów w ramach 19 Pikniku Naukowego. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji pikniku (których wg wszelkich przesłanek jest największą imprezą popularno-naukową na świecie) było światło - od starożytnych sposobów na rozświetlanie ciemności, przez peryskopy, pryzmaty i zabytkowe neony, do teorii względności Einsteina i systemu nawigacji GPS.

IFJ PAN był reprezentowany przez mgr Annę Cwanek (SD, NZ57), mgr Erazma Dutkiewicza (NZ52), mgr Pawła Janowskiego (NZ57), mgr Magdalenę Kłodowska (SD, CCB), dr Stanisława Kwiecińskiego (DON), dr hab. Katarzynę Mazurek (NZ22), mgr Łukasza Marciniaka (SD, NZ54) oraz mgr Katarzynę Szufę (SD, NZ57). Rano dołączył do nas małżonek Pani Magdaleny, mgr Tomasz Kłodowski (fizyk z AGH), którego pomoc okazała się nieoceniona.

Nasza ekipa przygotowała cztery zestawy doświadczalne:
• Jak zobaczyć niewidzialne czyli światło nie tylko dla oczu,
• Żywe detektory światła: jak działają i jak chorują nasze oczy,
• Jak cię widzą tak cię piszą czyli jak dobrać odpowiednie oświetlenie żeby badany materiał się dobrze przedstawił?
• Jak zrobić małe Słońce na Ziemi czyli plazma w kuchni i w reaktorze.

Wszyscy reprezentaci Konsorcjum mieli jednakowe koszulki z hasłem „We KNOW how” (autorstwa sk), a z tyłu z logotypem macierzystej jednostki. Przy wejściu do naszego stanowiska (F29) oprócz Rollupów IFJ PAN i KNOW znajdowały się dwie instalacje świetlne autorstwa Mateusza Ząbka (ASP).

Zainteresowanie naszymi pokazami było ogromne. Szacujemy, że przez nasze stanowiska przewinęło się ok 100 osób, a łączna liczba osób, która odwiedziła Stadion Narodowy oscylowała w okolicach 200 tysięcy.

Paweł Janowski i Stanisław Kwieciński razem z dr Wojciechem Zawadzkim z UJ uczestniczyli w połgodzinnej audycji radiowej na żywo transmitowanej przez Polskie Radio. Zapis tej rozmowy znajda Państwo tutaj:
http://www.polskieradio.pl/

Nasze stanowisko odwiedziły ekipy telewizyjne TVP1 oraz TV Superstacja. Erazm Dutkiewicz i Paweł Janowski dwoili się i troili udzielając szczegółowych wyjaśnień dociekliwym dziennikarzom.

Dużą popularnością cieszyły się książki redaktora Wiktora Niedzickiego, którymi nagradzaliśmy zwycięzców licznych konkursów i autorów najciekawszych odpowiedzi.

Cały zespół dał z siebie 150% energii i zaangażowania. Wróciliśmy w niedzielę o drugiej nad ranem zmęczeni ale zadowoleni.

To był ogromny zaszczyt dla mnie móc pracować z tak fantastycznymi ludźmi.

Stanisław Kwieciński