Szósty konkurs na eksperyment przeprowadzany przez uczniów w DESY


Konkurs na eksperyment zaprojektowany przez uczniów jest organizowany przez laboratorium CERN* corocznie od 2014 r.  Zespoły uczniów ze szkół średnich zgłaszają swoje pomysły na eksperyment wykorzystujący wiązkę cząstek z akceleratora. Projekty oceniane są przez specjalistów, a dwa najlepsze z nich były realizowane w czasie pobytu uczniów w CERN pod Genewą w Szwajcarii. W związku z planowanym wyłączeniem akceleratorów w CERN pod koniec 2018 r., jako współorganizator oraz miejsce prowadzenia eksperymentów w 2019 r. dołączyło laboratorium DESY** w Hamburgu. W przeciwieństwie do eksperymentów realizowanych dotychczas w CERN z wiązką hadronów i mionów, w DESY będzie można badać oddziaływania elektronów.

W trzecim konkursie jednym z dwu laureatów był polski zespół "Pyramid Hunters" z Płocka. Nasi uczniowie zaproponowali skanowanie piramid w poszukiwaniu ukrytych w nich komór i zabytków za pomocą bardzo przenikliwych cząstek promieniowania kosmicznego - mionów. Do finałowej dwudziestki najlepszych projektów trafiały także inne zespoły z Polski. Mam nadzieję, że i w przyszłym roku.

Więcej informacji o konkursie, jego laureatach i ich projektach znajduje się na stronach CERN poświęconych konkursowi (http://beamline-for-schools.web.cern.ch/)