3 czerwca 2017 r. - 21. Piknik Naukowy w Warszawie

Dnia 2 czerwca 2017 r., w piątkowe popołudnie, dwa mercedesy należące do IFJ PAN i laboratorium CHIMERA, wyładowane ludźmi i sprzętem, odjechały z Instytutu w kierunku Warszawy. Cel: 21. Piknik Naukowy, organizowany corocznie przez Centrum Nauki Kopernik i Polskie Radio – największa impreza popularyzatorska w Europie i jedna z najważniejszych na świecie. Nasz Instytut reprezentowało dwanaście osób: dr hab. Agnieszka Kulińska, dr Beata Grabowska, dr Renata Kierepko, mgr Anna Cwanek, mgr Ewa Nalichowska, dr Jarosław Bielewski, mgr Dominik Grządziel, mgr Mariusz Mroczek, mgr Szymon Guguła, mgr Erazm Dudtkiewicz, mgr Krzysztof Król oraz piszący te słowa dr Stanisław Kwieciński.

Nasza dwunastka przedstawiła pięć różnych pokazów, a stanowisko IFJ PAN (E14) było oblegane w godzinach 11-20 praktycznie non-stop. Dominik, Mariusz i Szymon opowiadali o sposobach pomiaru radonu oraz o róznych sposobach detekcji promieniowania jądrowego. Ewa z Anią przygotowały wspaniały quiz geograficzno-przyrodniczo-fizyczny o poszukiwaniach niewidzialnego promieniowania jądrowego. Beata i Jarek pokazali jak domowo-kuchennymi sposobami można zilustrować efekt cieplarniany, chromatografię cieczową oraz wykazać wpływ rodzaju gleby na absorbcję różnych substancji. Renata objaśniała sposoby pomiarów zanieczyszczeń i dawek promieniowania jądrowego w powietrzu. Agnieszka wraz ze swoim doktorantem wyjaśniała zasady działania sond neutronowych w badanich geologicznych i geofizycznych. Erazmowi i mnie przypadła w udziale rola oswajania zwiedzających z tematyką fizyki jądrowej, przekonywania do energetyki jądrowej oraz omawiania innych kierunków badań realizowanych w IFJ PAN.

Odwiedziło nas kilkuset gości: rodzin z dziećmi, studentów różnych uczelni, uczniów klas licealnych jak również naukowców reprezentujących całkiem odmienne kierunki badań. Szczególnie miłym akcentem były wizyty zaprzyjaźnionych popularyzatorów fizyki: redaktora Wiktora Niedzickiego, dr Pawła Janowskiego (AGH) i dr Maćka Kluzy (Muzeum UJ).

Tematem wiodącym tegorocznego pikniku była „Ziemia” ale był czas na rozmowy m.in. o „pięknie fizyki”, nauczaniu w szkole, modelu standardowym, bozonie Higgsa, terapii protonowej i stellaratorach. Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się fuzja termojądrowa i możliwości praktycznego i komercyjnego wykorzystania tej technologii w przyszłości.

Zmęczeni ale zadowoleni dotarliśmy szczęsliwie do IFJ PAN w niedzielę 4 czerwca o drugiej nad ranem.
Opcje

Galeria zdjęć »